DRIVER SERVO WECON VD2F-010SA1P
Driver Servo Wecon VD2F-010SA1P thuộc dòng Series VD2F thường dùng trong công nghiệp chế tạo máy
| Sản phẩm | Driver Servo Wecon VD2 Series |
| Mã sản phẩm | VD2F-010SA1P |
| Encoder | 17 bit absolute |
| Dòng định mức | 10A |
| Motor tương thích | Sử dụng được cho motor 0.4 KW |
Chi Tiết Mã Hàng
| Motor Model | Drive Model | Specifications | |||
| Rate torque (N.m) |
Rate Speed (RPM) |
Kw | Flange | ||
| WD60M-02030S-A1F | VD2F-010SA1P | 0.64 | 3000 | 0.2 | 60 |
| WD60M-02030S-A1F-L | VD2F-010SA1P | 0.64 | 3000 | 0.2 | 60 |
| WD60M-04030S-A1F | VD2F-010SA1P | 1.27 | 3000 | 0.4 | 60 |
| WD60M-04030S-A1F-L | VD2F-010SA1P | 1.27 | 3000 | 0.4 | 60 |
Thông Số Kỹ Thuật
| Item | VD2F Series | ||
| Basic Specifications | Control Method | IGBT PWM controlled sine wave current drive | |
| Encoder | 17 bit, 23 bit absolute encoder | ||
| Input Signal | 4*DI | ||
| Output Signal | 4*DO | ||
| Analog Signal Input | — | ||
| Pulse Signal Input | Open collector or differential input | ||
| Pulse Feedback Output | Z signal open collector output | ||
| Communication / Debug | Support to communicate with modbus device or debug with SCTools | ||
| Braking Resistor | 750W built-in baking resistor; 400W without built-in baking resistor; | ||
| both support external braking resistor | |||
| Waveform Monitoring | View position, speed, torque and other curves on PC in real time | ||
| Waveform Storage | The original waveform data could be stored for up to 10s | ||
| Parameter Import / Export | Support batch parameter import and export; | ||
| support PLC configurate servo parameters automatically (supported by some models) | |||
| Brake | Support | ||
| Pulse Input | Pulse Frequency | Maximum 500khz | |
| Pulse Type | Pulse + Direction, Orthogonal coding | ||
| Pulse Filtering | First-order low-pass filter or smooth filter | ||
| Pulse Output | — | ||
| Speed Mode | Command Input | Only internal speed command is supported (Maximum 8) | |
| Zero Clamp | Motor speed could be clamped to zero via the setting of zero clamp function | ||
| Torque Limit | Support to set the torque limit | ||
| Torque Mode | Command Input | Only internal torque command is supported | |
| Torque Reaching | Torque reaching threshold and DO can be set flexibly | ||
| Speed Limit | The speed limit can be set flexibly | ||
Kích Thước Sản Phẩm
CT6M-I2T
BUP-30-E
Q26DHCCPU-LS
PI9150 15 inch