Encoder E50S8-1024-6-L-24 Autonics xuất xứ Hàn Quốc, bảo hành 12 tháng, hàng chính hãng
Thông Tin Sản Phẩm
| Tên sản phẩm | Encoder trục lồi phi 8 (tương đối) |
| Mã sản phẩm | E50S8-1024-6-L-24 |
| Đường kính thân | Ø50mm |
| Đường kính trục | Ø8mm |
| Độ phân giải | 360 xung/vòng |
| Pha ngõ ra | A, A\, B, B\, Z, Z\ |
| Ngõ ra điều khiển | Line driver |
| Nguồn cấp | 12-24VDC±5% |
Cách chọn Encoder
Thông Số Kỹ Thuật
| Item | Shaft Type Ø50mm Incremental Rotary Encoder | ||
| Control output |
Totem pole output | • [Low] – Load current: max. 30mA, residual voltage: max. 0.4VDCᜡ • [High] – Load current: max. 10mA, output voltage (power voltage 5VDCᜡ): min. (power voltage-2.0)VDCᜡ, output voltage (power voltage 12-24VDCᜡ): min. (power voltage-3.0)VDCᜡ |
| NPN open collector output | Load current: max. 30mA, residual voltage: max. 0.4VDCᜡ | ||
| Voltage output | Load current: max. 10mA, residual voltage: max. 0.4VDCᜡ | ||
| Line driver output | • [Low] – Load current: max. 20mA, residual voltage: max. 0.5VDCᜡ • [High] – Load current: max. -20mA, Output voltage (power voltage 5VDCᜡ): min.2.5VDCᜡ, Output voltage (power voltage 12-24VDCᜡ): min. (power voltage-3.0)VDCᜡ |
| Response time (rise/fall) |
Totem pole output | Max. 1㎲ (cable length: 2m, I sink = 20mA) | |
| NPN open collector output | |||
| Voltage output | |||
| Line driver output | Max. 0.5㎲ (cable length: 2m, I sink = 20mA) | ||
| Max. response frequency | 300kHz | ||
| Power supply | • 5VDCᜡ ±5% (ripple P-P: max. 5%) • 12-24VDCᜡ ±5% (ripple P-P: max. 5%) | ||
| Current consumption | Max. 80mA (disconnection of the load), Line driver output: max. 50mA (disconnection of the load) | ||
| Insulation resistance | Over 100MΩ (at 500VDC megger between all terminals and case) | ||
| Dielectric strength | 750VAC 50/60Hz for 1 minute (between all terminals and case) | ||
| Vibration | 1.5mm amplitude at frequency of 10 to 55Hz in each X, Y, Z direction for 2 hours | ||
| Shock | Approx. max. 75G | ||
| Environment | Ambient temperature | -10 to 70℃, storage: -25 to 85℃ | |
| Ambient humidity | 35 to 85%RH, storage: 35 to 90%RH | ||
| Cable | Ø5mm, 5-wire (line driver output: 8-wire), 2m, Shield cable (AWG 24, core diameter: 0.08mm, number of cores: 40, insulator out diameter: Ø1mm) |
| Accessory | Ø8mm coupling, bracket | ||